Vývin detskej chrbtice

Columna vertebralis

Čo si pod tým predstavujete? Nie, nejdem vás zaklínať a ani to nie je nejaké cudzie korenie.

Je to názov z latinčiny pre chrbticu. Pre mňa je latinčina fascinujúci jazyk, ale o tom by sa mali písať iné posty. Ja vám chcem dnes niečo napísať o vývine tohto oporného aparátu, ktorý je veľmi dôležitý celý náš život. Zameriam sa hlavne na detskú časť fyzioterapie, aby ste pochopili prečo bazírujem na niektorých vývinových stupňoch aby sa dokonalo rozvinuli u detičiek.

Začneme pekne od začiatku. Novorodenec má jediné prehnutie chrbtice, čiže sa nerodí so zakrivením, ako ho máme my v dospelom veku. Tzv. dvojité esovité zakrivenie chrbtice sa vyvíja časom v súvislosti so vzpriamovaním dieťatka.

Krčná lordóza sa vyvíja cca v 3. mesiaci života vplyvom opierania sa o predlaktia so zdvihnutou hlavičkou. Toto je ten dôvod, prečo sa vás pýtam, na vývin v tomto štádiu, prečo sa vypytujem na to, či drží hlavičku, alebo detičky rovno šupnem na bruško a čakám na reakciu. A ak nenasleduje, to čo očakávam, tak vás už inštruujem čo robiť ďalej, aby sme tento jav dohnali. Asi ste pochopili, že ak dieťa nedvíha hlavičku, tak nám nastáva problém aj s vývinom chrbtice.

Poďme ďalej na hrudnú kyfózu, ktorá sa nám vyvíja cca v 6. mesiaci života vplyvom sedu. Prosím vás, časové ohraničenie je orientačné, neberte to doslova. Upozorňujem ešte na jednu vec. Dieťa si musí sadnuť samo, neplatí to, ak vy dieťa dávate pasívne do sedu. Vytvárame tým brutálne dysbalanie a hlavne prehlbujeme hrudnú kyfózu, čo značí, že robíme dieťatku hrb!

A čo teda bedrová lordóza? Kedy sa vyvíja tá? Je to približne koniec dojčenského obdobia, teda obdobie, kedy sa dieťa učí aktívne stáť a chodiť. Už teraz chápete aké je dôležité ako dieťa stojí a hlavne v čom stojí?

A toto je len začiatok. Na to však nemám priestor, aby som sa tu mohla rozpísať. Dôležité je uvedomiť si, že zakrivenie chrbtice podlieha aj svalstvu. Také slabé bruško vplyvom diastázy, môže spôsobiť prehĺbenie hrudnej kyfózy a hyperlordózu v driekovej časti a ďalšich asi 20 problémov.

Počúvam názory, že keď ja som bol decko, tak sa nič neriešilo a som tu. Jedna vec je tá, že pred 10-15 rokmi sme nemali takú diagnostiku a poznatky ako teraz. A druhá vec sa má tak, že presne tento typ človeka má väčšinou ploché nohy, valgózne členky, skoliózu, spazmy, vyskočené platničky, opotrebované chrupavky, bolesti hlavy alebo bolesti v inej časti tela atď. Toto sú len následky nedokonalého vývinu v detskom veku.

Ak sa vám zdá, že vaše dieťatko nedvíha hlávku, nesadne si samo, neplazí sa (zle plazí), neštvornožkuje(zle štvornožkuje) , zle chodí, padajú mu členky, alebo nejaké iné asymetrie, prosím vás pekne, ihneď navštívne detského fyzioterapeuta čo sa na to pozrie a určite vám pomôže.